Editorial: Pohár čistého

03.03.2022

Keď som v máji 2020 zakladal Pohár čistého ako blog/stránku zameranú na medzinárodnú a bezpečnostnú politiku, geopolitiku, monitoring a risk assessment, idea bola prezentovať nezávislé, individuálne autorské postrehy, úvahy, komentáre a analýzy. Pokračujeme v tom aj - a obzvlášť - v súčasnosti, kedy zažívame historické momenty.

Postupne sme si s kolegom a editorom Matejom Rafaelom Riškom povedali, že by bolo dobré mať tento projekt rozdelený na OSINT (teda open source spravodajstvo), editoriály (ako forma normatívneho textu, úvahy) a časom k tomu pridať videá alebo podcast (hoci 3 video rozhovory už vznikli a sú publikované na našej facebookovej stránke). Takto sme uvažovali predtým, než rozhodnutie Vladimíra Putina vykonať agresívnu inváziu a viesť vojnu na Ukrajine v duchu nebezpečného revizionizmu zmenilo nie len Ukrajinu, ale aj Slovensko, Európu a svet. Dôsledky ešte len budeme poznávať, a to ďalšie desaťročia.

Hoci za najdôležitejšie pokladám aktuálne jediné - podporiť Ukrajinu v boji proti agresorovi, a predĺžene tak podporiť súčasný medzinárodný systém/spoločenstvo postavené na istých normách, pravidlách, dohodách a medzinárodnom práve v boji proti agresívnemu a nepredvídateľnému revizionizmu - je zjavný aj zvýšený dopyt po tom, čo robíme; presnejšie po tej expertíze, ktorá bola možno ešte donedávna zaznávaná a označovaná za zbytočný, možno až nebezpečný prežitok vo svete, v ktorom sa masívne vojny nevedú a bezpečnosť ľudí, národa, štátu, či celého kontinentu je stabilná a stála. Dosah našich analýz stúpol prirodzenou cestou vo februári 2022 o 5783%, interakcie dokonca o 11 018%.

Pri tejto príležitosti a v tejto vážnej situácii pokladám tak za dôležité napísať pár vecí.

Za prvé, dnes nás netrápi nedostatok, ale naopak skôr prebytok informácií - a s nimi aj množstva dezinformácií, zavádzania, účelových či náhodných klamstiev. Cenné a dôležité je vedieť z toho veľkého množstva selektovať a následne vybrané relevantné a kredibilné info vyhodnotiť. Na to človek potrebuje vedomosti a schopnosti, ktoré si budoval a buduje už pred tým, než k nemu daná informácia dorazí. Otázka, ktorú by si mal každý občan poctivo a úprimne zodpovedať, je teda: na akú pôdu daná informácia padá? Viem ju skutočne komplexne vyhodnotiť, spracovať, zaradiť? Viem ju zapojiť do širšej mozaiky iných relevantných informácií a poznania, vyvodiť z toho celého nejaké praktické závery, odporúčania, rady, či návrhy? To je onen proces, ktorý končí prijímaním (nie len politických) rozhodnutí. My sa snažíme pri najlepšom vedomí a svedomí presne o tento proces a budeme sa oň snažiť naďalej, špeciálne v dobe krízy a napätia.

Za druhé, aj keď máme mnoho dostupných dát a informácií, môžeme z nich spraviť pomerne presné závery čo sa týka spôsobilostí daných aktérov, no často veľmi nepresné závery čo sa týka ich úmyslov. Tento vzťah je veľmi dôležitý a nie je (vždy) kauzálny. Dôležitý je preto, lebo práve určenie úmyslov býva rozhodujúcim prvkom v politickom/rozhodovacom procese, pričom sa však nachádzame v nebezpečnom teritóriu neúplnosti, neistoty, domnienok, súdov, predsudkov, a rôznych ďalších obmedzení. Mali by sme to mať na pamäti obzvlášť v kríze, akou si napríklad aktuálne prechádzame. My sa na to snažíme pamätať vždy.

Prežívame skutočne historické okamihy a je to asi ľudský údel, že dôležitosti danej chvíle človek skutočne porozumie až spätne. Ostatne, je to aj zákon fyziky - plynutia času, ako aj čaro skúmania dejín. Nemožno predpovedať budúcnosť, všetky želané i neželané, predvídateľné i nepredvídateľné dôsledky aktuálnych udalostí. V globalizovanom a rýchlom svete, akým je ten náš, sa bojuje o prvotné sekundy a minúty po nejakej udalosti - zažívame tak aj "vojnu naratívov", teda boj o to, kto ovládne informačný priestor svojou verziou, pričom pravda a objektivita neraz trpí. Nahradiť potom späťne také rýchle, prvotné vysvetlenie nejakej udalosti pravdou a objektívnym hodnotením je neraz veľmi ťažké, keďže máme dočinenia s ľudským mozgom, a nie s počítačom.

Súčasná ukrajinsko-ruská vojna je pravdepodobne najintenzívnejší, "najhustejší" konflikt čo do množstva informácií a použitia technológií v poznaných dejinách. V dobe, v ktorej sa každý môže pokúsiť byť analytikom a dostupné dáta vyhodnotiť, pokladáme za ešte dôležitejšie a zodpovednejšie sa k veciam vyjadriť - prispieť svojou analýzou, podať čo najobjektívnejšie dostupné informácie, vyhodnotiť ich relevantnosť, no taktiež zaujať normatívne stanovisko, určitý postoj k daným veciam. Taký hodnotový, normatívny, principiálny postoj nemožno vynechať - opäť, každý sme len človek a v najvážnejších situáciách sa nemožno tváriť neutrálne. Možno si len uvedomiť svoje predsudky či východiská, na ktorých stavia človek svoj pohľad na vec, a s vedomím týchto vplyvov potom tvoriť, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. My v Pohári čistého tvoríme vychádzajúc z 3 síce abstraktne znejúcich, no v skutočnosti veľmi konkrétnych a praktických hodnôt a cieľov - udržania bezpečnosti, slobody a ducho-materiálnej prosperity Slovenska v jeho životnom priestore (Európa/EÚ).

Sme Pohár čistého. Riadime sa našim najlepším svedomím a vedomím a chceme prinášať čerstvé a nezávislé spravodajstvo ako aj autorské úvahy, analýzy a editoriály. Aj naďalej.

Ďakujeme Vám za dôveru.

S úctou

Viliam Ostatník

Všetky práva vyhradené 2022
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky